2019 seuranmestariksi pelasi Mikko Raivio
20.8.2019

HSG:n seuranmestaruuksista pelattiin 17.-18.8.2019. Kisaan osallistui 38 pelaajaa.
Lauantaina tuuli toi hieman lisähaastetta mestaruuksista kilpailevien peliin, sunnuntaina sää oli parempi, sateenvarjoja tarvittiin pieni hetki kentällä.
Ensimmäisen päivän jälkeen paras tulos oli 78 lyöntiä, johon ylsi kaksi pelaajaa, Mikko Raivio ja Jarmo Hannu. 80 lyönnillä seurasi Olli Kalllio ja 84 lyönnillä Hannu Koukkari.
Mikko Raivio pelasi toisena päivänä 82 lyöntiä, eli kokonaistulos 160 lyöntiä riitti tänä vuonna seuranmestaruuteen. Eroa oli vain lyönti Jarmo Hannuun, joka pelasi kisan 161 lyönnillä.
Tänä vuonna mestiksiin oli lisätty uusi sarja seniorimiehet 70v. Sarjaan osallistuneet pelasivat kisan punaiselta teeltä.
Junioreista ja naisista oli kisassa osallistujakato. Lähtekäähän junnut ja naiset mukaan ensi vuonna, niin saadaan mestiksiin enemmän kisajännitystä teidänkin osalta.
Seuranmestarit sarjoittain:
Miehet: Mikko Raivio 160 lyöntiä
Naiset: Hanne Sikiö tulos 179 lyöntiä
Seniorinaiset: Maarit Laakso 188 lyöntiä
Junioripojat: Aleksi Tuunainen 186 lyöntiä
Seniorimiehet 50v: Hannu Koukkari 166 lyöntiä
Seniorimiehet 60v: Jarmo Hannu 161 lyöntiä
Seniorimiehet 70v: Raimo Mattsson 178 lyöntiä
Tulokset ovat kokonaisuudessaan täällä
Kiitos kaikille kisaan osallistuneille ja onnea seuranmestari Mikko Raiviolle sekä sarjojen voittajille ja palkituille!





.jpg)