Poltinkoski Golf voitti 3.9. pelatun seuraottelun kotikentällään

7.9.2023

Poltinkoski Golf voitti kolmannen kerran peräkkäin neljän seuran seuraottelun sunnuntaina 3.9.2023 pelatussa kilpailussa. Seuraottelussa mukana olivat Pirkanmaan alueen 9-väyläisten kenttien seurat, eli Poltinkoski Golf, Golf-Virrat, Hiisi-Golf ja Pirkanmaan Golf. Tällä kertaa voitto meni Poltinkeskelle yhden pisteen erolla, joten jokaisen pelaajan panos oli tärkeä voiton saavuttamiseksi. Kilpailu pelattiin pistebogey-kilpailuna. Jokaisen seuran joukkueessa pelasi 12 pelaajaa, eli 6 naista ja kuusi miestä. Sarjoina oli yleinen sarja, seniorit 50 v ja seniorit 60 v niin naisissa kun miehissä, jokaisessa 2  pelaajaa/seura. Lopulliset pisteet olivat PkG 62, PirG 61, HSG 51 ja GV 30. Virrat pelasi vajaalla joukkueella.

Poltinkoskella palkittiin myös jokaisen sarjan kolme parasta ja Hiisin joukkueessa palkintosijoille ylsivät:
Yleinen naiset -sarjassa Taina Niinimäki (1.), seniornaiset 50 v Marika Civill (2.), seniorinaiset 60 v Marjatta Hakala (3.), sekä seniorimiehet 50 v Pekka Louhekallio (2.).

Hiisin kapteenien valitsemassa joukkueessa pelasi Jenni Mäkinen, Taina Niinimäki, Paula Stam, Marika Civill, Marjatta Hakala, Päivi Mähönen, Sami Koskinen, Marko Rantala, Pekka Louhekallio, Kari Lammi, Jonne Mäkelä ja Raimo Mattsson.

Seuraottelua on pelattu vuodesta 2006 lähtien aluksi IkG:n ja HSG välisenä, PirG liittyin mukaan 2008 ja Virrat 2022. Seuraottelu on sovittu pelattavaksi aina syyskuun ensimmäisenä sunnuntaina. Ensi vuonna Järjestäjänä on Pirkanmaan Golf Messukylässä.

Hiisin joukkue vas Kari Lammi, Marko Rantala, Marjatta Hakala, Jonne Mäkelä, Pekka Louhekallio, Raimo Mattsson, Marika Civill, Taina Niinimäki, Paula Stam, Jenni Mäkelä ja Sami Koskinen

Kenttä oli todella märkä monen päivien rankkojen sateiden jäljiltä, mutta silti yritimme parhaamme. Me kapteenit haluammekin kiittää kaikkia joukkueessa mukana olleita!

-Maru ja Pekka